O nas

Niemcz, położony w województwie kujawsko-pomorskim w Polsce, jest miejscem, które charakteryzuje się jako doskonałe miejsce do życia. Ta wieś sołecka, zlokalizowana w powiecie bydgoskim, gminie Osielsko, odznacza się niezwykłą dynamiką rozwoju demograficznego, szczególnie w okresie od 2002 do 2015 roku. W tym czasie Niemcz przekształcił się w przedmieście o wyraźnym charakterze mieszkaniowym, stając się najszybciej rozwijającą się miejscowością w całej gminie Osielsko.

W ciągu tych lat liczba mieszkańców wzrosła ponad trzykrotnie, co świadczy o atrakcyjności tego miejsca dla ludzi poszukujących komfortowego i dynamicznego życia.  Dodatkowym atutem jest obecność szkoły podstawowej oraz siedziby parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, co sprawia, że Niemcz stanowi kompleksowe zaplecze dla mieszkańców.

Należy również zauważyć, że na obszarze wsi znajduje się nieczynny cmentarz ewangelicki, który stanowi cenny element historii lokalnej społeczności. Dzięki swojemu położeniu, rozwiniętej infrastrukturze oraz aktywnemu społeczeństwu, Niemcz jest miejscem, które wyróżnia się jako doskonała przestrzeń do życia i rozwoju.

Dzieje miejscowości

Nazwa wsi ulegała kilkukrotnie zmianom, dlatego można spotkać: Nemche (1250), Niemcze (1583), Nimtsch (1818). Niemcz jest wsią rozległą i podzieloną na trzy dzielnice: Niemcz Wieś, Niemcz Mały i Niemcz Kolonia. 

Po raz pierwszy osada ta jest wzmiankowana w 1250 r. kiedy to została nadana biskupom wocławskim. W 1242 r. Kazimierz, Książe Kujawski i Łęczycki, syn Konrada Mazowieckiego, udzielił Niemczowi zwolnienia ze stawiania sięna wyprawy wojenne. Mieszkańcy tej wsi byli natomiast zobowiązani do wystawienia dwóch izb i zrobienia przekopu oraz do budowy i naprawy zamków w Bydgoszczy i Wyszogrodzie. Mogli oni również wybudować dla siebie mieszkania z cegły lub kamienia. 

W 1519 r. Niemcz przeszedł na własność kapituły włocławskiej. Posiadał on wówczas 9 łanów. W 1609 r. właścicielem tzw. „generous” – „szlachetnym” był szlachcic Paweł Koszucki, a pod koniec XVII w. jako „magnificus person” był Mikołaj Ślepowroński. Obaj zostali pochowani w kościele bernardynów w Bydgoszczy. W 1751 r. administratorem majątku był Paweł Laski. Od 1772 r., czyli od daty przeprowadzenie sekularyzacji, Niemcz przestał być własnością biskupów wocławskich. 

W czasie II wojny światowej sporo gospodarstw było pozajmowanych przez Niemców . Polacy byli natomiast zmuszeni do opuszczenia wioski, albo do przejścia na gorsze gospodarstwa, co przyczyniło się do pogorszenia ich sytuacji bytowej. Znaczna część ludności, około 2/3 podpisała III grupę Volklisty.

ks. Sylwester Bąk